Daewoo Lanos - alternativní palivo LPG

Autor: eMKa Slovensko <emkask@lanosclub.com>, Téma: O LANOSE, Zdroj: http://www.hyundaibrno.cz/DaewooOld/Lanos/LPG.html, Vydáno dne: 26. 10. 2004

Informácie o prestavbe Lanos-a na LPG.

Přestavba vozů na pohon LPG

Přestavbu vozu vám (nového i staršího) provedeme v našem autoservisu. Vzhledem k tomu, že pro vozy je schválena hromadná přestavba, obdržíte od nás razítko do TP a na DI změnu pouze zaevidují a vystaví vám nové OTP a to (v současnosti) za desetikorunový kolek. Přestavba trvá nejvýše čtyři dny.

Použité zařízení

Zařízení je z komponentů italské firmy MTM-BRC, tlakové návrže jsou výrobky firem NUOVA GGL a METAL MECCANICA.

Nádrže

Nádrže na LPG se standardně dodávají o vodním objemu (l) 43, 45, 62 a 67 (při provozu lze nádrže naplnit na max. 80% kapacity). První dvě se dodávají v provedení "Speciál" - umísují se místo rezervního kola, které po montáži umístěno v zavazadlovém prostoru, ale samozřejmě je možno ji v případě krátkovdobé potřeby při požadavku na velikost zavazadlového prostoru ji přemístit jinam. Druhé dvě se dodávají v klasickém válcovém provedení k montáži do zavazadlového prostoru.

Jízda

Je možno zvolit, zda vozidlo pojede pouze na benzin nebo zda pojede na plyn. V tomto případě vozidlo automaticky nastartuje na benzin a po dosažení otáček přes 2.500 a následném ubrání plynu se automaticky přepne na pohon na plyn. Množství plynu v nádrži je signalizováno pomocí svítivých diod na přístrojové desce, kde je i přepínač pro jízdu na benzin - plyn.

Hmotnost a spotřeba paliva, úspora při jízdě

Při montáži vzrůstá pohotovostní hmotnost automobilu (při použití nejmenší nádrže o 60 kg). Rozdíl spotřeby při jízdě na beznzin a na plyn je cca 5%v neprospěch plynu, při agresivnější jízdě více. Pokud tedy jezdíte se spotřebou benzinu 7,0 l/100km, spotřeba plynu by měla být cca 7,5 l/100 km. Při dnešních cenách (benzin 30,-, plyn 13,60 za litr) by úspora na ceně paliva za sto kilometrů jízdy činila (210,- a 102,-) více než polovinu.

Záruka

Na vozidlo s namontovaným LPG v našem servisu je stejná záruka (a to i na části LPG pohonu), jako na vozidlo bez této přestavby (v současné době tedy 3 roky nebo 100.000 km, 6 let na karoserii proti prorezivění) při dodržení stanovených podmínek.

Garanční prohlídky

Plynové zařízení má své inspekční prohlídky sestaveno tak, že odpovídají časově běžným garančním prohlídkám na vozidle (každých 15.000 km nebo 1x ročně).

Cena

Přestavba se provádí za cenu cca 30.000,- (včetně DPH).