Desa rád ako uetri drahé palivo
Autor: eMKa Slovensko <emkask@lanosclub.com>,
Téma: AKO NA TO,
Zdroj: www.Pravda.sk, Vydáno dne: 30. 06. 2005
Ceny benzínu a nafty dosahujú rekordné hodnoty. Návteva čerpacej stanice sa stáva nutným zlom. Počet zastávok na doplnenie paliva vak môete zredukova, ak budete dodriava niektoré elementárne pravidlá ekonomickej jazdy.
Nejde vak len o ekonomiku. Málokto si uvedomuje, e k spáleniu jedného litra benzínu potrebujeme pätnás kubických metrov, teda a 15 000 litrov čistého vzduchu. Nezanedbatežné je aj mnostvo vyprodukovaného oxidu uhličitého, vinníka globálneho otepžovania.
1. Zahriatie motora - spotreba paliva pri studenom motore je niekožkonásobne vyia ako pri zahriatom. Platí to najmä pre prvý kilometer jazdy. Zhruba tak dlho trvá moderným hliníkovým motorom, kým sa ohrejú na prevádzkovú teplotu. Jazdy na krátke vzdialenosti sa tak môu značne predrai. Najviac dostáva motor zabra v zimnom období. Snate sa ho preto čo najskôr zahria.
Z hžadiska ivotnosti a spotreby nie je vak príli vhodné zahrieva motor chodom na vožnobené otáčky, zatiaž čo vy čistíte námrazu na čelnom skle. Motor je najvýhodnejie zahrieva pod zaaením, teda okamite po natartovaní vyrazi, samozrejme ohžaduplným týlom jazdy bez vytáčania motora do vysokých otáčok.
2. Správne otáčky - veobecne platí, e radi vyí rýchlostný stupeň je najvhodnejie v oblasti otáčok maximálneho krútiaceho momentu motora. Práve tu má motor najvyiu účinnos, a teda aj najniiu mernú spotrebu paliva. Moderné benzínové motory dosahujú takmer devädesiat percent maxima krútiaceho momentu u od 2 000 otáčok za minútu. Motor preto nie je vhodne vytáča. Dvojnásobne to platí o moderných preplňovaných naftových motoroch s priamym vstrekovaním, kde má vodič maximum k dispozícii u od l 700 či l 900 otáčok. Pri starích karburátorových motoroch sa odporúča radi jednotlivé rychlostné stupne zhruba v dvoch tretinách otáčok maximálneho výkonu.
3. Správne radenie - Pri jazde sa snate ma zaradený čo najvyí moný prevodový stupeň. Najmä pri jazde rovnomernou rýchlosou. Čím vyí rýchlostný stupeň, tým efektívnejie vyuitie paliva. Pri ustálenej rýchlosti si zaradená päka vypýta o tvrtinu menej paliva ako tvorka. Pri trojke je rozdiel u polovičný.
4. Radenie neutrálu - dokáe najmä pri starích karburátorových motoroch výrazne etri palivo. Iná situácia je pri nových motoroch s elektronickým vstrekovaním paliva. Tu toti dochádza pri brzdení motorom k zastaveniu prívodu paliva. Ten sa obnoví a pri poklese otáčok pod l 500 za minútu. Pri motoroch so vstrekovaním uetrite teda viac paliva, ak dochádzate na kriovatku so zaradeným prevodovým stupňom. Radenie neutrálu môe by nevýhodne aj z pohžadu bezpečnosti. Napríklad pri zjazde kopca, kde by mal motor plni brzdnú úlohu a ochráni tak brzdový systém pred prehriatím.
5. Plynulos jazdy - vyhýbanie sa zbytočným brzdeniam i akcelerácii je vo veobecnosti hlavným kžúčom k nízkej spotrebe. Majte vdy na mysli, e akékožvek zrýchžovanie vás stojí drahocenné kvapky paliva, ktoré sa pri následnom brzdení premieňajú na nepotrebné teplo a miznú do nenávratna. Častým zbytočným brzdením a následnou akceleráciou môete v extrémnych prípadoch zvýi spotrebu paliva a na dvojnásobok.
6. Predvídavos - prispieva aj k zníeniu spotreby paliva. Ak toti dokáete správne odhadnú situáciu pred sebou, môete sa vyhnú zbytočnému brzdeniu. Uveďme príklad. Ak sa blíite na kriovatku a svieti červená, mali by ste da okamite dole nohu z plynového pedálu a jemne pribrzďova tak, aby ste nemuseli vozidlo úplne zastavi. V mestách je preto vhodne vyuíva efekt "zelenej vlny", ktorá by vám mala pri stanovenej rýchlosti zabezpeči plynulý prejazd kriovatkou.
7. Jazda do kopca - je ekonomicky vežmi náročná. Pri kratích stúpaniach si vak môeme pomôc miernym rozbehom ete pred začiatkom stúpania. Vozidlo tak dokáe počas nájazdu vyui zotrvačnú energiu. Ak u ste v stúpaní, mali by ste ís plynule s úplným vylúčením akcelerácie. V prudom stúpaní sa tie oplatí zaradi nií prevodový stupeň. Motor v nijakom prípade nepodtáčajte. Ak cítite, e vozidlo spomažuje, zoliapnite spojku, vytočte motor do otáčok a zaraďte nií prevod, ktorý umoňuje zachova plynulú rýchlos.
8. Pneumatiky - správne nahustené pneumatiky sú dôleité hneď z troch dôvodov. Predluje sa ich ivotnos, autu prepoičiavajú bezpečné jazdné vlastnosti a v neposlednom rade etria palivo. Najhorím prípadom je jazda s podhustenými pneumatikami. U pri tlaku niom o 10 percent vzrastie spotreba paliva na 100 km minimálne o pol litra. Naopak, pri prehustených pneumatikách klesá valivý odpor a tým aj spotreba. Výrobcovia vak neschvažujú prehustenie o viac ako desa percent. To toti vedie k nerovnomernému opotrebeniu dezénu a zniuje bezpečnos jazdy.
9. Aerodynamický odpor - dokáe v spotrebe poriadne zamiea kartami. Len taká maličkos, ako sú otvorené okná na vozidle počas jazdy, sa môe podpísa na náraste spotreby o pä percent. Aerodynamický odpor, a teda aj spotrebu zvyujú akékožvek prídavne doplnky od amatérskych spojlerov a po ochranné rámy a dodatočne montované svetlá. Platí to aj o nosičoch a batoine na streche. Optimálne je preto prepravova batoinu či lye v aerodynamických strených boxoch.
10. Luxusná výbava - má tie vplyv na spotrebu paliva. V moderných autách je jej stále viac. Od klimatizácie cez vyhrievané spätné zrkadlá, vyhrievané sedadlá, elektricky ovládané okná a podobne. To vetko zvyuje spotrebu elektrickej energie. So zvýeným odberom rastie odpor alternátora a v konečnom dôsledku aj spotreba.
Najväčím elektrorútom paliva je klimatizácia, vyhrievané sedadlá a vyhrievané zadné okno. Preto je dobre vyuíva tieto komfortné prvky v záujme hospodárnosti naozaj len vtedy, keď je to potrebné. Na zhasnutých svetlách vak veža neuetríte. Take pokojne sviete aj cez deň. Na výslednej spotrebe sa denné svietenie prejaví len jednou desatinou litra paliva navye, čo je z hžadiska bezpečnosti dobrá investícia. Oveža viac paliva strácate napríklad zaneseným vzduchovým filtrom, pouitím nekvalitného motorového oleja či vozením prebytočných predmetov v aute, ktoré zvyujú jeho hmotnos.
*********************************
Čo zvyuje spotrebu
Nekvalitný olej + 5 %
Náklad na streche + 20 a 25 %
Strený box + 13 a 16 %
Vetranie oknami + 5 a 10 %
Studený motor + 200 %
Podhustené pneumatiky + 15 a 30 %
Zimné pneumatiky + 5 %
Klimatizácia + 10 %
Dodatočné spojlery + 10 a 30 %