Dieselová ofenzíva Chevrolet

Autor: eMKa Slovensko <emkask@lanosclub.com>, Téma: CHEVROLET NEWS, Vydáno dne: 21. 04. 2007

Polovica modelového portfólia značky Chevrolet má už k dispozícii aj dieselový motor.

Po úspešnom debute vznetového motora do modelového radu Chevrolet Captiva a ná-sledne aj do komfortných limuzín strednej triedy Epica teraz môžu diesel voli aj záujem-covia o modely nižšej strednej triedy Chevrolet Lacetti. To znamená, že tri z celkom šiestich modelových radov európskej ponuky automobilky Chevrolet prinášajú v roku 2007 dieselové motory. Týmto rozšírením ponuky si Chevrolet Europe zaručuje budúci rast, pretože popularita dieselových motorov v Európe je nepopieratežná: počas minu-lých pätnástich rokov sa podiel dieselových modelov na celkovom automobilovom trhu Európy (presnejšie EU) zvýšil takmer štyrikrát! Kým v roku 1990 predstavoval podiel die-selových modelov na celkovom trhu nových automobilov len 13,8 %, v roku 2006 diesely prelomili pädesiatpercentnú podielovú bariéru.

V súlade s týmito údajmi sú aj očakávania automobilky Chevrolet vežmi ambiciózne: „Začíname „dieselovú ofenzívu“ – do konca desaročia očakávame, že každý tretí Chev-rolet v Európe bude ma pod kapotou dieselový motor,“ hovorí Wayne Brannon, šéf spo-ločnosti Chevrolet Europe.

Dôvodov vysokej popularity dieselových motorov je hneď niekožko: mohutný ah v nízkých otáčkach, mimoriadna hospodárnos vďaka nízkej spotrebe paliva
a výhodnejším cenám nafty a vyššia zostatková hodnota pri predaji ojazdeného vozidla. A dieselové motory si stále dôraznejšie nachádzajú cestu aj do motoristického športu – to jasne ukazuje i dieselový koncept Chevrolet WTCC Ultra. Táto plne funkčná štúdia pretekárskeho vozidla, ktorá sa oficiálne predstavila vo svetovej premiére na autosalóne v Paríži v roku 2006, je poháňaná turbodieselom, ktorý z objemu 1991 cm3 dáva výkon 139 kW/190 k.

Moderné a „čisté“ dieselové motory, tedy také, aké do svojich modelov uvádza Chevro-let, sú ďalším významným krokom na ceste k vozidlám neprodukujúcim škodlivé emisie – tzv. „zero emissions vision“ je dlhodobou stratégiou automobilového koncernu General Motors. O tom, kam už Chevrolet v tomto snažení postúpil, vypovedajú inovatívne proto-typy, akými sú napr. koncepty Chevrolet Sequel s vodíkovými palivovými článkami alebo elektromobil Chevrolet Volt.

 
Moderní turbodiesely „common-rail“: Výkony 121 k a 150 k

Chevrolet pripravil dve verze moderního turbodieselu „common-rail“ o objemu 2,0 l: Pro modely Captiva a Epica je určena verze o výkonu 110 kW/150 k, pro modely Lacetti je pripraven agregát o výkonu 89 kW/121 k. Výkonné a hospodárné čtyrválce sú vybaveny nejmodernejším systémem prímého vstrikování „common-rail“ značky Bosch, který pra-cuje se vstrikovacími tlaky až 1600 barô.

K dalších charakteristickým rysôm motorô s rozvodem SOHC patrí hliníková hlava válcô, čtyrventilová technika a dvojic vyvažovacích hrídelô. Zatímco motor o výkonu 110 kW/150 k v modelech Epica a Captiva má turbodmychadlo VTG s promennou geometrií lopatek rozvádecího kola, modely Lacetti mají motor s turbodmychadlem s FTG s pevnou geometrií.

Všechny dieselové modely značky Chevrolet dostávají standardne bezúdržbový filtr pevných částic DPF (Diesel Particle Filter), který nepracuje s žádnými aditivy. Díky sys-tému samočinné regenerace sú výkony, spotreba i emise CO2 prakticky stejné, jako u motoru bez DPF filtru.

Turbodmychado a prímé vstrikování: Klíč k úspechu Dieselových motorú

Narozdíl od zážehových motorô nepotrebují dieselové motory k zapálení smesi žádný vnejší zdroj. Naprostá vetšina Dieselových motorô sú čtyrdobé agregáty. V první fázi je vzduch nasáván do válcô a poté pri kompresním zdvihu stlačen, pričemž dochází z takovému nárôstu teploty, že ve tretí fázi se samočinne vznecuje smes vzduchu a na-fty. Tento princip si nechal v roku 1892 patentovat Rudolf Diesel (*1858, 1913). První pokusný Dieselový motor se rozbehl v prosinci roku 1896.

Myšlenka Rudolfa Diesela byla geniální, ale bez dalších inovací by dieselové motory ni-kdy nedosáhly takové popularity. Jednou z klíčových technologií bylo uvedení radového vstrikovacího čerpadla (1927), které umožnilo rozšírení malých vysokoobrátkových Die-selových motorô i do užitkových a pozdeji i do osobních automobilô. Moderní vstrikovací čerpadlo pracující s vysokými tlaky umožnilo presne regulovat množství i časování pali-va.

Poté prichází éra turbodmychadel, která sehrála klíčovou roli pri úspešném tažení Die-selových motorô segmentem osobních automobilô. Díky turbodmychadlôm se dieselové motory probudily ze své letargie a staly se stály vyrovnanejšími konkurenty zážehových agregátô. Dieselové motory na rozdíl od zážehových nemají škrticí klapku, k efektivnímu plnení se používá i energie výfukových plynô, které sú v dostatečném množství k dispozici i v nízkých otáčkách motoru.

Prímé vstrikování paliva do válcô, které nahradilo predchozí neprímé vstrikování do predkomôrky, dále zvýšilo efektivitu moderních Dieselových motorô, které fascinují svojí nízkou spotrebou. Ke klidnejšímu a tiššímu chodu prispívá vyspelé elektronické ovládání motoru a technologie prímého vstrikování „common-rail“.