Podsvietenie el. okien na Langošovi by FoXo

Autor: eMKa Slovensko <emkask@lanosclub.com>, Téma: AKO NA TO, Vydáno dne: 23. 08. 2009

Ako to začalo? Už od malička som sa rád hral s elektronikou a najviac ma zaujala LED technológia. Vždy som ju chcel da do všetkého do čoho sa da dá. Keďže Lanos nemá podsvietené ovládanie el. okien, rozhodol som sa dákym spôsobom si ho spravi sám.

Dlho som rozmýšžal ako by som to mohol spravi, ale nič ma okrem umiestnenie 3 mm LED nenapadlo. Teda áno napadlo ma, žeby som z hore gombík vyrezal a dal tam fóliu s logom okna ale to by bolo nadlho. Keď som sa rozhodol pre 3 mm diódu, ďalšia dilema  bola kde ju umiestni. Mal som 3 možnosti. Da ju z vrchu, kde by  ju bolo dobre vidno ale bolo by to vežmi neestetické, da ju z prednej strany, kde  by ju bolo tiež v noci dobre vidno a celkom by tam nešpatila ani cez deň alebo ju navŕta pred gombíky.

Väčšinou si vždy vymyslím dačo zložitejšie ako by mohlo by. Nebolo tomu inak ani teraz. Zaumienil som si, že okrem toho, že to bude podsvietené  na modro tak okrem toho  som mal v pláne spravi to, že ak pôjdem oknom dole bude svieti na červeno a modrá sa zhasne. Ak pôjdem hore rozsvieti sa  zelená. Toto po rozobratí celého ovládača   hodiny skúšania, testovania, skratovania  a dymenia sa mi nakoniec podarilo až na to, že pri polohe hore  by svietila aj modrá aj zelená. Druhým problémom bolo to, že som musel použi tým pádom  až 6 LED.  Trošku som sa pohral a zvládol som to na 4 LED. Dve boli dvojfarebné so spoločnou katódou. Ale kam s nimi ? Rozhodol som sa drža pôvodného plánu a modré som dal z prednej strany. Zvyšné 2 LED som chcel da pred gombíky. Bohužiaž niečo mi do toho prišlo a tieto prídavné LED som nestihol dokonči. Do gombíkov som spravil dieru, do ktorej som následne osadil  3 mm LED s päticou. Šlo to tam dos ažko a mal som s tým problémy. Bol som nútený ich tam prilepi sekundovým lepidlom. Z LED išli tenučké drôtiky cez vyvŕtaný otvor dnu ku plošáku, kde boli naletovane a umiestnené aj odpory pre LED aby nezhoreli.

Podsvietenie fungoval tým pádom nasledovne (nestihol som dorieši tie prídavné LED) keď som šiel dole, modrá LED zhasla, keď hore svietila a keď sa nič nedialo svietila stále. Ešte  som zabudol pripomenú, že tieto LED boli klasické a nie vysoko svietivé. Tie by dos osvetžovali interiér a rušili by pri riadení auta. V noci bolo LED krásne vidno a neosvetžovali interiér.

Po krátkom čase sa mi ovládač pokazil. Neviem čo presne sa stalo, ale zblbol mechanizmus v ovládači, ktorý zopínal kontakty. Bol som nútený všetko rozobra. Bohužiaž pôvodný ovládač som už dokopy nedal. Keď som sa pozeral do galérii na daewooclube, všimol som si, že napr. taká Leganza ma podobné gombíky ako Lanos. Objednal som si teda od Palixa náhradný ovládač do Lanosa a do Leganzy. Môj plán bol, že starý ovládač opravím pomocou ovládača z Leganzy a nový ovládač z Lanosa si ponechám pre horšie časy J.  Moja rados a nadšenie po rozobratí ovládača Leganzy netrvala dlho. Bohužiaž Leganza ma troška inak riešené spínače ako Lanos. Nevadilo  by ani tak vežmi, že sú o dáke tie milimetríky vyššie ako to, že Lanos ma spínač 5 vývodový a Leganza len 3. Do tohto prerábania som sa už netrúfal pusti. Nevadí na pospas osudu padne  ovládač aj  z Lanosa J. Aj tak hlavným dôvodom prečo som chcel ovládač z Leganzy bol ten, že je podsvietený. Ostalo mi teda na pleciach to, čoho som sa najviac bál a to rozmýšžanie ktoré ma dos bolí. Vymyslel som lepšie povedané odkukal som systém z Leganzy, ktorý som pôvodne taktiež chcel použi. Nuž musel som vymyslie systém uchytenia nového podsvietenia.

 

Ako najlepší spôsob sa mi zdalo použi tenký plošný spoj a naň naletova LED. Tenký plošák som ale nezohnal. Bál som sa aby gombíky po zatlačení dole mali kontakt. Vyskúšal som a fungovalo. Mohol som ten použi aj hrubší plošák. Miesto 3 mm LED som použil SMD LED. Veď už teraz je moderná doba na SMD  J Zneistil som či budem schopný ich vedie naletova pri mojom   AlzhajmeroviJ. Pustil som sa teda do návrhu plošného spoja.


Viem že  sa to dalo spravi aj laickým spôsobom ale ja sa rád piplem a ako som už písal komplikujem veci. Navrhol som niekožko plošákov a po ich vyleptaní som skúšal ktorý tvar bude vyhovova najviac. Vybral som tvar plošáku, naletoval a prilepil sekundovým lepidlom. Odpor je použitý taktiež SMD. Natiahol som kábliky z plošáku na podsvietenie na plošák ovládača. Vopred som si poznačil na ktoré kontakty idem letova. Kábliky som pretiahol cez dierku, ktorú je potrebné vopred navŕta.

 

Pozor pri letovaní káblikov na plošák ovládača. Treba si necha dlhšie, lebo sa budete potom mordova pri rozoberaní ovládača ako ja pri stavbe prvého podsvietenia a nemal som po ruke letovačku a nechcel poškodi nič. Pri zohriati cínu na plošáku ovládača je najlepšie použi mikropájku, na ktorej sa dá nastavi vysoká teplota. Továrenský cín sa dos dlho zohrieva. Po oživení plošáku a zložení ovládača som ho namontoval do auta a šiel  vyskúša. Výsledok bol ohromujúci. Dlho som sa tak nepotešil a nebol na seba hrdý aj keď to bola momentálne len takáto maličká vec. Jednu chybičku krásy som predsa aj tak našiel. Podsvietenie síce pekne podsvieti gombíky s Leganzy avšak svetlo prejde aj pomedzi škáročky.


Takže ma čaká ešte malý upgrade  a spravi dáku stenu, ktorá svetlo do strán neprepustí. Dúfam, že sa vám môj návod páčil a v budúcnosti ho využijete. V prípade otázok alebo pripomienok možeta písa na e-mail: foxo@bbxnet.sk Stretneme sa opä v ďalšej časti.

Na výrobok som použil tieto súčiastky s nasledujúcimi údajmi.

2x SMD LED=> SMD 1206, červená, 2,0V-2,4V, 300mcd, 20mA, vyžarovací uhol: 120º vežkos:3,2 x 1,6 x 1,1mm.

1x SMD Odpor => 510 Ω , SMD 1206


Článok na stiahnutie:

Podsvietenie_elektrickych_okien_Daewoo_Lanos.pdf

Podsvietenie_elektrickych_okien_Daewoo_Lanos.doc


Schema pre Eagle na stiahnutie:

Podsvietenie_elektrickych_okien_Daewoo_Lanos.brd


Software Eagle:

Informácie o softe: http://www.cadsoft.de/freeware.htm

Download softu: http://www.cadsoft.de/download.htm