::HLAVNÉ MENU::
Všetky články
O Lanose
Ako na to
Články
FotoGaléria
Info
Links
Technika
Testy
Tuning
Users
Video Daewoo
Chevrolet NEWS
Daewoo Motors
::ANKETA::
Akú sociálnu sie využívate najviac?

Facebook (5150 hl.)
 
Google+ (3229 hl.)
 
Twitter (3787 hl.)
 
MySpace (3647 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 15813
::ADMINI::
webmaster eMKa Slovensko

webmaster Blue Lanos
::NÁŠ BANNER::
Daewoo Lanos Club
::PRÍSTUPY::
TOPlist
Tvorba web stránok od MAKOTECH.SK
MAKOTECH - Tvorba web stránok
CLANOK Prvá pomoc pri ohrození života
Autor: eMKa Slovensko Rubrika: CLANOK Vydané 09. 10. 2004 (2866) | Info-mail | Vytlačiť |

Stručný popis ako pomôc pri niektorých zraneniach.

Zastavenie dýchania:

Dýchanie sa môže zastavi z týchto príčin:

- pri vážnom poranení dýchacích orgánov [pžúca, hrudník], pričom prvá pomoc nebýva úspešná

- pri zásahu do hlavy, keď prechodne alebo trvale ochrnie mozgové ústredie, ktoré riadi dýchanie, pretože sa nepoškodia dýchacie orgány, možno pomocou umelého dýchania obnovi činnos mozgového ústredia a tým aj dýchania,

- pri upchatí dýchacích ciest [ústa, nos, nosohltan, hlasivková štrbina] slinami, krvou, zubnou protézou, u bezvedomého pri polohe na chrbte skĺznutým jazykom a pod., pričom ani mozgové ústredie ani dýchacie orgány nie sú poškodené, takže po uvožnení dýchacích ciest môže ranený zača aj sám od seba dýcha,

- zastavením činnosti srdca.

Zastavenie dýchania z akejkožvek príčiny znamená vždy bezprostredné ohrozenie života, počas jednej minúty sa totiž zastaví aj činnos srdca, takže sa kyslík nedostáva k bunkám, tkanivám a orgánom, čím sa mozgové bunky vežmi rýchlo poškodzujú a v priebehu 3 – 4 minút odumrú, takže nastane smr. Postihnutému možno ešte zachráni život, ak mu do 3 – 4 minút uvožníme dýchacie cesty a dáme umelé dýchanie z pžúc do pžúc. Aj keď je po tomto čase záchrana života nepravdepodobná, je našou morálnou povinnosou pokúsi sa o ňu, pretože niekedy môže by úspešná. Aby sme zbytočne nestrácali drahocenný čas zisovaním, či postihnutý dýcha alebo nie, musíme postupova tak, akoby nedýchal, t. j. okamžite na mieste nehody mu zakloníme hlavu dozadu a pritlačíme sánku k čežusti, prípadne mu niekožkokrát vdýchneme do nosa. Potom ho urýchlene prenesieme na bezpečné miesto, pričom hlava musí by neustále v záklone, položíme ho na zem a pokračujeme v umelom dýchaní, prípadne urobíme aj masហsrdca, kým nezačne sám pravidelne dýcha. Prevoz do nemocnice je aj po obnovení dýchania nevyhnutný.

Technika uvožňovania dýchacích ciest:

Postihnutému rýchlo otočíme hlavu nabok, omotáme si vreckovku okolo ukazováka, ktorým po otvorení úst vyčistíme ústa od slín, krvi a pod. Cudzie telesá [zubnú protézu, sklo a pod.] mu z úst odstránime. Nos urobíme priechodným tak, že dvoma prstami vytlačíme jeho obsah. Nosohltan uvožníme od skĺznutia jazyka tak, že jednu ruku položíme na vlasatú čas hlavy nad čelom, druhú pod bradu a čo najviac mu zakloníme hlavu dozadu, pričom mu pritlačíme sánku [bradu] k čežusti. Tento záklon hlavy je jeden z najdôležitejších úkonov pri obnovovaní dýchania, preto ho nikdy nemožno vynecha. Včas urobený záklon hlavy môže neraz aj bez umelého dýchania zachráni postihnutému život.

Technika umelého dýchania z úst do úst:

Postihnutému zakloníme hlavu dozadu, ale tak, aby sme nepritlačili jeho k čežusti, lebo musí ma ústa otvorené. Uchopíme mu sánku a aháme ju dopredu. Prstami druhej ruky mu stláčame z bokov nozdry, aby mu vdychovaný vzduch neunikal nosom. Potom hlboko do seba vdýchneme, našpúlime si pery, priložíme ich vzduchotesne okolo jeho úst a vdýchneme. Po úspešnom vdychu otočíme svoju hlavu k jeho hrudníku a uvožníme mu nos, aby mohol žahšie a rýchlejšie vydýchnu. Keď vydýchol, vdýchneme znova do seba vzduch, stlačíme mu nozdry, otočíme svoju hlavu spä, priložíme svoje pery znova okolo jeho úst a znova doň vdýchneme. Celý proces opakujeme, až kým postihnutý začne dýcha sám.

| Zdroj: http://www.referaty.sk

Daewoo Lanos Cobra
Facebook
Prida na Facebook
::DNES JE::
::OZVUČTE SA::
Autoradia.sk
Rádiá
Rádio SiTy - Metropolitné rádio

4