::HLAVNÉ MENU::
Všetky články
O Lanose
Ako na to
Články
FotoGaléria
Info
Links
Technika
Testy
Tuning
Users
Video Daewoo
Chevrolet NEWS
Daewoo Motors
::ANKETA::
Akú sociálnu sie využívate najviac?

Facebook (4895 hl.)
 
Google+ (2978 hl.)
 
Twitter (3502 hl.)
 
MySpace (3367 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 14742
::ADMINI::
webmaster eMKa Slovensko

webmaster Blue Lanos
::NÁŠ BANNER::
Daewoo Lanos Club
::PRÍSTUPY::
TOPlist
Tvorba web stránok od MAKOTECH.SK
MAKOTECH - Tvorba web stránok
CHEVROLET NEWS Chevrolet WTCC Ultra
Autor: eMKa Slovensko Rubrika: CHEVROLET NEWS Vydané 29. 09. 2006 (5369) | Info-mail | Vytlačiť |

Vzrušujúca, jazdy schopná štúdia pretekárskeho automobilu

• Svalnatý: markantný, svieži dizajn vonku i vnútri
• Výkonný: diesel common rail, 190 k
• Účinný: moderné žahké materiály

Paríž.  "It’s a wild thing": Chevrolet WTCC Ultra má všetko, čo treba, aby sa stal hviez-dou Parížskeho autosalónu – nielen preto, že jeho zadný spojler tak neohrozene smeru-je k výšinám. Smelý a agresívny dizajn štúdie predstavuje “reč tela” značky Chevrolet v extrémnej podobe. “Muscle cars majú v značke Chevrolet vežkú tradíciu. Štúdia je eu-rópskou interpretáciou tejto témy” približuje zámer tvorcov David Lyon, výkonný riaditež GM Asia-Pacific Design. ”Tvarovo futuristickou štúdiou sa hlásime k pretekárskej tradícii značky Chevrolet”.

Štúdia schopná jazdy vznikla vďaka celosvetovej spolupráci pracovníkov GM (podrob-nosti ďalej). Je víziou novej generácie pretekárskych automobilov, dizajnovou ikonou, ktorá nie vo všetkých detailoch zodpovedá súčasným predpisom WTCC. “Spolu s pre-miérou Chevrolet WTCC Ultra slávime naše druhé víazstvo vo WTCC” pripomína eu-rópsky šéf značky Chevrolet Wayne Brannon, v súvislosti s víazstvom Roba Huffa v Br-ne 3. septembra. “Naša účas vo WTCC má obrovský význam pre emocionalizáciu značky.”
V súlade s ofenzívou dieselových motorov značky Chevrolet je kompaktný WTCC Ultra (d x š x v: 4,324 x 1,906 x 1, 569 m; rázvor 2,65 m) vybavený výkonným štvorvalcovým dieselovým motorom so zdvihovým objemom 1991 cm3 a najvyšším výkonom 139 kW / 190 k. V základnej verzii tento 16- ventilový common-rail s variabilnou geometriou lopa-tiek turbodúchadla poháňa Chevrolet Captiva a na jar 2007 sa s ním ráta aj pre Chevro-let Epica. Nárast výkonu umožnilo zvýšenie plniaceho tlaku.

      


WTCC Ultra využíva sofistikované nezávislé zavesenie kolies prostredníctvom vzpier McPherson na obidvoch nápravách. Dolné rameno predného kolesa tvorí trojuholníkový záves; vzadu dve prídavné priečne a jedno pozdĺžne rameno.

Udržanie hmotnosti na čo najnižšej úrovni má na svedomí použitie množstva vežmi žah-kých materiálov. Karoséria má farbu "Stealth Blue" (tajuplná modrá), ktorí je ďalším stupňom vývoja známej Chevrolet blue; vyrobená je zo sklených a uhlíkatých vlákien. Plochá podlaha plne funkčnej štúdie pretekárskeho automobilu, vďaka tmavej farbe op-ticky rozdežujúca vozidlo, aj predný a zadný spojler sú vyrobené z hladkej tkaniny kom-pozitu uhlíkatých vlákien.  Rámy okien a mriežky vstupov vzduch vpredu sú tmavošedé s polo lesklým povrchom. Atraktívne kontrastujú s lesklými, striebristými kolesami a lešteným  hliníkom kžučiek dverí, miestom pre číslo a centrálne umiestneným vyúste-ním výfukového potrubia.
Popri plochej spodnej časti vozidla a spojleroch patrí k významným aerodynamickým prvkom zadný difúzor, vytvárajúci ďalšiu prítlačnú silu.

Dizajn: Dramatický a vzrušujúci v najvyššej možnej mierePre Ewana Kingsburyho, vedúceho dizajnéra WTCC Ultra, sú slová ako „agresívny“, „svalnatý“ a „dramatický“ prvými, ktoré sa mu v mysli objavia, ako ho požiadajú, aby po-písal dizajn nového projektu. „Téma – štúdia pretekárskeho automobilu – ma oprávňuje dotiahnu vášnivos a agresivitu tvaru do extrémnej polohy“.

Vďaka svojim proporciám vyvoláva WTCC Ultra dojem takmer pokojného auta – ak sa nepohybuje. „Proporcie automobilu sú tým najdôležitejším faktorom pre jeho výzor, preto sme počiatočné práce sústredili práve na ne“ konštatuje 25- ročný Kingsbury, ktorý štu-doval dizajn dopravných prostriedkov na Coventry University v Anglicku a neskôr praco-val pre Tom Walkinshaw Racing (TWR) Design, aby potom odišiel do GM Australia. V prípade WTCC Ultra posunuli dizajnéri predné okno vpred a vytvorili tak agresívnejšiu vyváženos predných proporcií; bonusom tohto riešenia je tiež optické skrátenie predné-ho previsu. Výrazne zväčšili rozchod na 1,685 m vpredu a 1,670 m vzadu, čím dali vo-zidlu svalnatejší a silnejší postoj. Línie a plochy vytvorili tak, aby vyžarovali napätú ener-giu, sústredenú na okamih pred výskokom. Všetky línie karosérie sa „zrýchžujú“ za prednými dverami a auto tak zrýchžujú a súčasne vizuálne vyvažujú.  Dramatický efekt vytvára strmo stúpajúca dolná línia okien, ktorá sa súčasne, spolu s malými, oddelenými oknami medzi stĺpikmi A a B, stará o svieži vzhžad.

Nová grafika prednej časti Chevroletov vytvára hlavný trup karosérie. Dominujú jej dva otvory s mriežkami, opticky oddelené lištou nesúcou logo Chevrolet. „Pri navrhovaní prednej časti sme sa nechali inšpirova dravými vtákmi“ vysvetžuje Kingsbury. „Tvar re-flektorov je tým najdôležitejším výrazovým prostriedkom.“ Smerové blikače, umiestnené v hornej časti jednotky reflektora, slúžia vizuálne ako orámovanie LED- projekčných sve-telných zdrojov, pričom reflektory obklopuje hliníková plocha.Interiér: ergonomický ako v sériovom Chevrolete

„V princípe bolo našim ciežom prísne športový charakter exteriéru prenies aj dovnútra“ vysvetžuje Breony Crittenden, dizajnér, ktorý v Austrálii zodpovedá za farby a materiály. Stavili sme na tmavé povrchy, do ktorých sme vkladali napríklad neleštený kov, alebo tkaninu z uhlíkatých vlákien. Ohžadom materiálov si ponechávame isté tajomstvo; celý princíp dizajnu sme pomenovali „stealth theme“. Vo WTCC Ultra si na svoje prídu aj fa-núšikovia Batmana: horná plocha palubnej dosky je pogumovaná, inšpirovaná kostý-mami z filmu „Batmanov návrat“. Vo všeobecnosti použili v interiéri materiály a štruktúry, ktoré vytvárajú estetiku funkčnej krásy.

Kvôli čo najpriaznivejšiemu rozdeleniu hmotnosti sedí vodič tak vzadu a tak nízko, ako je to len možné. Všetky ovládacie prvky sú umiestnené presne tam, kde ich vodič potrebu-je ma – platí to pre volant a radiacu páku sekvenčnej prevodovky rovnako, ako pre na-stavitežné pedále, elektrické spínače na stredovej konzole, či vežmi vzadu umiestnené kžučky dvier. Samozrejme, viac vzadu než je bežné, je aj volant, ktorý na dvoch disple-joch poskytuje vodičovi všetky potrebné údaje. Hlavný kruhový displej informuje o zara-denom prevodovo stupni, rýchlosti jazdy, teplotách, stave kvapalín a rozdelení brzdnej sily. Tento centrálny displej sa ovláda štyrmi tlačidlami na volante. Druhý displej, ergo-nomicky umiestnený na vrchole ergonomického venca volantu, informuje jazdca o opti-málnom okamihu radenia. Spracovanie povrchov okolo centrálneho displeja pripomína tvarovanie vonkajších blatníkov.

Aj na sedadlách nájdeme niektoré prvky použité v exteriéri. Vizuálne totiž využívajú komplexné, navzájom sa prelínajúce plochy, pripomínajúce lomené krivky tvaru karosé-rie. Nápadité tvary rámu a čalúnenia sedadla ergonomicky podopierajú jazdcovo telo a zaručujú mu komfortný posed. Sedadlo je vyrobené z uhlíkatých materiálov a čalúne-nie z polyuretánu. Povrch je prerušovaný asymetricky umiestnenými „gombíkmi“, ktoré ešte viac znižujú klzkos materiálu. Malé krídelká na vrchu operadla chránia hlavu a vä-zy jazdca z oboch strán. K dispozícii sú 6- bodové bezpečnostné pásy. Zmysel pre detail potvrdzuje znak Chevrolet aj na týchto pásoch. Na celom aute nenájdete žiadne vytla-čené logo alebo nápis – všetky sú vytepané, vyfrézované, alebo odliate.Projekt: Globálny, ako značka Chevrolet sama

„GM ešte nikdy nevyvinul tak globálny koncepčný automobil, akým je WTCC Ultra“, zdô-raznil Peter Bramberger, GM Design Manager v Austrálii. Proces vzniku odzrkadžuje medzinárodnú štruktúru značky Chevrolet. Pôvodné dizajnérske návrhy pochádzajú z Južnej Kórei – autormi sú Max Wolff a Steve Eum z GM DAT Advanced Design Studio. Dynamický vzhžad automobilu pochádza „odtiaž zdola“ – vzrušujúce línie exteriéru a rovnako atraktívny interiér navrhli v austrálskom dizajnérskom oddelení GM. Nebol to však prvý takto dramatický automobil z týchto končín: tím GM Holden práve pracoval na zreálnení štúdie Chevrolet Camaro.

Koordináciu a schvažovanie WTCC Ultra mali na starosti GM Design Vice President Ed Welburn (USA) a David Lyon, Executive Director GM Asia-Pacific Design (South Korea).
GM Vice President Bob Lutz bol tiež do projektu zainteresovaný od samotného začiatku a so zápalom ho podporoval.

Vonkajší dizajn je dielom GM Holden a tam vznikol aj prvý model. Aj interiér komplexne (digitálne) navrhli v Austrálii. Samotný výstavný automobil postavila japonská firma YDS, ktorá predtým postavila na kolesá aj štúdie Chevrolet T2X a S3X. Pre animácie, predvá-dzané na stánku Chevrolet na Parížskom autosalóne, poskytlo 3-D dáta vonkajšku vo-zidla GM Technical Centre v Indii. Švajčiarska firma Protoscar vyprodukovala a napro-gramovala animácie podža storyboardu od GM Design.

Európskym príspevkom bola okrem GM Europe Engineering spoločnos RML (Ray Mal-lock Limited), špecializovaná na motoristický šport. Technický partner tímu Chevrolet vo WTCC pomohol s pretekárskymi komponentmi a podvozkom. „Na vývoji jednotlivých komponentov sa podiežali aj dodávatelia ako Hella, Osram, Dupont a Kumho. Tieto ce-losvetové spoločnosti sú ďalším dôkazom globálnej podstaty WTCC Ultra“, dodal Peter  Bramberger.

Technické údaje
Vonkajšie rozmery
dĺžka (mm)    4 324
šírka (mm)    1 906
výška (strecha / zadný spojler, mm)    1 490 / 1 569
previs predný / zadný (mm)    935 / 739
rázvor (mm)    2 650
rozchod vpredu / vzadu (mm)    1 685 / 1 670

Motor
typ    štvorvalec
Common-Rail diesel
zdvihový objem (cm3)    1 991
vŕtanie / zdvih (mm)    83 / 92
výkon (kW / k)    139 / 190

Viac foto nájdete vo FotoGalérii.

| Zdroj: http://media.gm.com/

Daewoo Lanos Cobra
Facebook
Prida na Facebook
::DNES JE::
::OZVUČTE SA::
Autoradia.sk
Rádiá
Rádio SiTy - Metropolitné rádio

4